odc. 51 Listowna motywacja czyli list motywacyjny.

Listowna motywacja. Czym jest list motywacyjny?
 

Pamiętaj, że list motywacyjny (LM) jest doskonałym uzupełnieniem Twojego curriculum vitae (CV), czyli życiorysu. Opisuje Twoją chęć i motywację do określonej posady, pracy. Opisuje Twoje konkretne kompetencje i umiejętności do podjęcia zatrudnienia na danym stanowisku. To także tutaj jest miejsce na pochwalenie się Twoimi sukcesami. Czasami LM może mieć dla Ciebie kapitalne znaczenie, acz z punktu widzenia Twojego potencjalnego pracodawcy. Służy też do określenia Twoich celów zawodowych, i najlepiej by one były zbieżne z interesem i celami firmy do której Aplikujesz.  
List motywacyjny powinien specjalistom ds. personalnych dawać odpowiedź, czy Spełniasz ich oczekiwania i jaki masz potencjał rozwoju, czy jesteś odpowiednim kandydatem do tej pracy. 

Czy warto pisać list motywacyjny?

Fakt, że napisanie listu motywacyjnego jest dość czasochłonne, a i tak nie Masz pewności, że rekruter nawet go nie przeczyta. Jednak, kiedy starasz się o pracę, nie powinieneś kalkulować. Włóż całą determinację i energię w tworzenie „kwitów” aplikacyjnych. Jeżeli specjalistom ds. rekrutacji spodoba się twoje CV, pewnie sięgną do listu motywacyjnego. To on może zdecydować, czy zostaniesz zaproszony do następnego etapu czyli na rozmowę kwalifikacyjną.   
List motywacyjny, jak sama nazwa wskazuje, sprawdza motywację kandydata. Jeżeli w ofercie pracy był wymagany list motywacyjny, a ty go nie prześlesz, to informacja dla rekrutera, że nie byłeś wystarczająco zmotywowany i nie chciałeś poświęcić na to swojego czasu. Twoja aplikacja zostanie uznana za niepełną i najprawdopodobniej – odrzucona. Rekruter nie spojrzy nawet na twoje CV.  
Jeżeli natomiast nie ma takiego wymogu i tak warto wysłać list motywacyjny. Jest to dla ciebie szansa na przekonanie HR-owca (menedżer z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi), że spełniasz wymagania oferty pracy. W liście motywacyjnym możesz przekazać informacje, które nie zmieściły się w CV. Być może twoi kontrkandydaci tego nie zrobili i twój wysiłek zostanie doceniony. 

Zanim Napiszesz owy list to Przemyśl dobrze, co powinno się w nim znajdować. Poniżej podpowiem Ci co wziąć pod uwagę, zanim zabierzesz się na dobre za pisanie cv:
- uważnie przeczytaj i ze zrozumieniem całą ofertę pracy
- dowiedz się możliwie jak najwięcej o firmie (jeżeli oferta pochodzi z agencji pośrednictwa pracy lub HR i nie wiesz, do jakiego przedsiębiorstwa aplikujesz – o biznesie, której dotyczy i o zadaniach na podobnym stanowisku)
- przemyśl, co z Twojego dotychczasowego doświadczenia będzie przydatne na tym stanowisku/ w tej firmie/ w tej branży. Potrafisz podać przykłady?
- pomyśl, jakie są twoje zawodowe zainteresowania. Być może pasjonujesz się czymś, co może przydać się w pracy i wiesz na ten temat więcej niż inni.  
- poukładaj i napisz na kartce swoje krótko- i długoterminowe cele zawodowe zbieżne z ofertą pracy
- spójrz na siebie z perspektywy pracodawcy. Które twoje umiejętności i doświadczenie przydadzą się w pracy? Jak na twój rozwój wpłynie twoje zaangażowanie?  

Jak napisać list motywacyjny?
Po pierwsze, poczuj się tak jak to Ty byś musiał go czytać. Zatem list motywacyjny nie powinien być zbyt długi. Jeżeli spojrzysz na dobre praktyki pisania listów, zobaczysz, że mieszczą się na jednej kartce A4. Tę niewielką powierzchnię trzeba dobrze wykorzystać i popracować nad formą – zwięzłą i konkretną, bez „wodolejstwa”. Piszesz czcionka minimum „12”.
W rogu prawym, górnym listu motywacyjnego wpisujesz miejscowość i datę, a poniżej – osobę adresata do którego składasz LM: jego funkcję , np. Vice Prezes ds. personalnych oraz nazwę i adres firmy. Jeżeli jest ci znane, wpisz także imię i nazwisko osoby prowadzącej nabór, rekrutację.  Z lewej, górnej strony kartki umieść swoje dane osobowe: imię i nazwisko oraz adres korespondencyjny, mail i telefon. To absolutna konieczność i elementarz! Dzięki temu rekruter zawsze skojarzy treść z twoim nazwiskiem i jeśli zdecyduje, że jesteś odpowiednią osobą, będzie mógł od razu do ciebie zadzwonić, nie szukając danych kontaktowych w CV. Zacznij od zwrotu grzecznościowego: Szanowna Pani/ Szanowny Panie. Jeżeli nie wiesz, jaka jest płeć twojego rozmówcy bezpieczniej będzie napisać Szanowni Państwo niż popełnić faux pas. 
W pierwszym zdaniu listu motywacyjnego poinformuj, na jakie ogłoszenie odpowiadasz i gdzie je zauważyłeś. Podaj także odpowiedni numer referencyjny, jeżeli był zamieszczony w ogłoszeniu. Jest to istotne szczególnie w przypadku korporacji, które jednocześnie prowadzą nabór na kilka wakatów. Następnie przejdź do głównej części listu motywacyjnego.
Najpierw uzasadnij, dlaczego aplikujesz na dane stanowisko (np. jest zgodne z twoimi zainteresowaniami i celami zawodowymi). Potem wykaż, że twoje dotychczasowe doświadczenie będzie przydatne w nowym miejscu pracy. Czyli podaj konkretnie:
- Jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, podkreślaj motywację do podjęcia pracy i chęć związania przyszłości z tą branżą.
- Przytocz twoje cechy charakteru, które będą przydatne w nowym środowisku. Poprzyj to przykładami.
Na zakończenie podziękuj za uwagę, podkreśl swoją dyspozycyjność i chęć osobistego spotkania. 

Błędy, które najczęściej popełniasz w listach motywacyjnych 
Tego, jak napisać list motywacyjny łatwo nauczyć się, zdając sobie sprawę, czego nie wolno robić. Zachęcamy do nauki na cudzych błędach. 
 
Możesz po prostu skopiować wzory listów motywacyjnych z internetu /*
Szukasz wtedy w wyszukiwarce przykładów listów motywacyjnych i już myślisz, że masz gotową receptę. Niestety nie jest to takie proste, nie wystarczy wstawić swoich danych w formularz. Rekruter zapewne zna wzory listów motywacyjnych lepiej niż ty. Kiedy zauważy, że twój dokument jest skopiowany z internetu, będzie to dla niego sygnał, że nie jesteś zbyt zmotywowany do pracy, ponieważ nie poświęciłeś czasu na przygotowanie aplikacji. Wzory listów motywacyjnych traktuj wyłącznie jak inspirację.  

Piszesz mało konkretnie i stosujesz za dużo frazesów w liście motywacyjnym  
List motywacyjny często ogranicza się do okrągłych, ale nic nieznaczących fraz. Znaleźliśmy przykład listu motywacyjnego, w którym aplikujący pisze: „jestem otwarty na nowe możliwości” i „uważam, że wniosę wkład w rozwój państwa firmy”. Rekruter nie uwierzy w te zwroty pozostawione bez uzasadnienia, ponieważ zdaje sobie sprawę, że list motywacyjny jest formą autoprezentacji, a każdy podczas rekrutacji stara się przedstawić w jak najlepszym świetle. Przytocz zdarzenia z twojego życia, które potwierdzają ogólne stwierdzenia, wtedy będzie to trudniej zignorować.   
 
Przez rutynę, nie dostosowujesz listu motywacyjnego do bieżącej oferty pracy
Masz jeden wzór listu motywacyjnego, który wysyłasz hurtem do wielu firm? Zmień taktykę! List motywacyjny powinien być dostosowany do konkretnej oferty pracy. Zwróć uwagę na opis stanowiska i oczekiwania pracodawcy i podkreśl te elementy z twojego CV, które są najbardziej zbieżne z wymaganiami. Oczywiście nie chodzi o domalowywanie życiorysu, ale o wyeksponowanie pewnych faktów, które wydają ci się istotniejsze z perspektywy firmy. Nie przytaczaj faktów, które nie mają związku z daną ofertą. 

Absolutnie nie powielaj, nie kopiuj tekstu z  Twojego CV
List motywacyjny to nie drugie CV. Powinien je uzupełniać, a nie opisywać. To miejsce na podkreślenie tego, co nie zmieściło się w życiorysie – twojej motywacji, największego osiągnięcia, cech charakteru, itd. Tu możesz przytoczyć przykład, który zapadnie rekrutującemu w pamięć. Nie strać tej możliwości! 

Uważaj też aby dane były spójne i logiczne oraz zawierały wszystkie wymagane, podstawowe elementy.
Czasem może się wydawać, że skoro wysyłasz list motywacyjny razem z CV, to nie musisz powielać swoich danych osobowych. Kontakt do aplikującego to jedyna rzecz, która powinna powtórzyć się z życiorysu. Specjalista od rekrutacji może wydrukować i pomieszać kartki z innymi aplikacjami więc lepiej (musisz) powtórzyć.
Podobnie ma się rzecz ze stanowiskiem i numerem referencyjnym. Nawet, jeżeli napisałeś w mailu, o jaką posadę się ubiegasz, powtórz to w liście motywacyjnym. Być może firma prowadzi nabór na kilka wakatów. Dzięki temu ułatwisz pracę rekruterowi – i już na starcie masz plusa. 

Popełniasz błędy językowe to sprawdź po wielokroć lub lepiej zgodnie z zasadą „drugiej pary oczu” daj treść do przeczytania innej osobie. List motywacyjny przekazuje pewne informacje pośrednie o kandydacie dotyczące kompetencji komunikacyjnych czy dokładności, dlatego należy dbać o jego formę. Jeżeli masz opracowywać dokumenty lub pisać maile do klientów, a zdarzają ci się błędy ortograficzne i interpunkcyjne – masz minusa. Jeżeli nie potrafisz stworzyć logicznego i poprawnego ciągu zdań, pewnie będziesz miał problem z konstruktywną rozmową. Jeżeli pomyliłeś się w nazwisku osoby, do której wysłałeś aplikację lub błędnie wpisałeś jej funkcję – znaczy, że jesteś mało dokładny i pewnie będziesz popełniał gafy także w pracy. Jeżeli nieumiejętnie użyłeś technicznego słownictwa – podważasz swoje kompetencje. 

Wstawienie prywatnych informacji do LM to z reguły błąd.

Nie powinieneś wpisać do listu motywacyjnego informacji z twojego prywatnego życia. Kogoś od rekrutacji, naboru „guzik” albo  niewiele obchodzi to, że masz kredyt do spłacenia i potrzebujesz kasy, albo to, że twoja mama ma kłopoty ze zdrowiem i potrzebujesz finansów na jej operację. Nie licz na to, że takie informacje „zmiękczą” HR-owca. Nawet, jeżeli to prawda, zachowaj profesjonalny dystans i rozgranicz życie zawodowe od prywatnego. Nie zawieraj także informacji o tym, że od roku nie możesz znaleźć pracy. Będzie to sygnał, że pewnie coś z tobą jest nie tak, skoro inni nie chcieli cię zatrudnić.

W tej i innej biznesowej kwestii ZAPRASZAM do konsultacji.